Gala Program – IBStage

FORGOT YOUR DETAILS?

WHERE

Barcelona Opera House

Gran Teatre del Liceu

DATES

September 1 | 20:30h

September 2 | 18:00h

FEATURING

Ballet Stars

Ibstage Corps de Ballet

GALA PROGRAM

Program September 1 & 2

See the Program

TICKETS

Tickets available now

Buy Tickets

PROGRAM | SEPTEMBER 1, 2018

20:30H | 8:30PM

PROGRAM MAY SUFFER CHANGES.

FIRST PART

ESTIMATED RUNTIME | 48 MINUTES

 

PDD

01

DEFILLÉ

RUNTIME | 7'

CHOREOGRAPHY: ELÍAS GARCIA
MUSIC: ANATOLI LIADOV
PERFORMED BY: IBStage CORPS DE BALLET

PDD

02

LE CORSAIRE

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: ADOLPHE ADAM
PERFORMED BY: MIRIAM OULD BRAHAMS & ISTVAN SIMON

PDD

03

ARCADIA

RUNTIME | 08'

CHOREOGRAPHY: DOUGLAS LEE
MUSIC: JURRIAAN ADRIESSEN
PERFORMED BY: ELISA BADENES & MARTI PAIXÀ

PDD

04

ESMERALDA

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: JULES PERROT
MUSIC: CESARE PUGNI
PERFORMED BY: TATYANA MELNIK & IGOR TSVIRKO

PDD

05

CELO SUITE

RUNTIME | 04'

CHOREOGRAPHY: NACHO DUATO
MUSIC: J. S. BACH
PERFORMED BY: POLINA SEMIONOVA & DMITRY SEMIONOV

PDD

06

BLACK SWAN

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: PIOTR ILICH TCHAIKOVSKY
PERFORMED BY: ANASTASIA LIMENKO & *AARON ROBISON
*SUBJECT TO CAST MODIFICATIONS

SECOND PART

ESTIMATED RUNTIME | 56 MINUTES

 

PDD

07

FAST AVANCE

RUNTIME | 15'

CHOREOGRAPHY: LEO SORRIBES
MUSIC: MASON BATES & SAN FRANCISCO S. ORCHESTRA
PERFORMED BY: BALLET OF CATALUNYA

PDD

08

LA BAYADERE

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: M. PETIPA (ADAPTADA)
MUSIC: LUDWIG MINKUS
PERFORMED BY: IBSTAGE CORPS DE BALLET

VAR

09

THE RISE

RUNTIME | 7'

CHOREOGRAPHY: EDWARD CLUG
MUSIC: 
PERFORMED BY: MARTI PAIXÀ

ENS

10

PAQUITA

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA (ADAPTADA)
MUSIC: EDOUARD DELDEVEZ & LUDWIG MINKUS
PERFORMED BY: IBStage CORPS DE BALLET

VAR

11

DYING SWAN

RUNTIME | 04'

CHOREOGRAPHY: MICHAEL FOKINE
MUSIC: CAMILLE SAINT-SAËNS
PERFORMED BY: POLINA SEMIONOVA

PDD

12

DON QUIXOTE

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: LUDWIG MINKUS
PERFORMED BY: REBECCA STORANI & *AARON ROBISON
*SUBJECT TO CAST MODIFICATIONS

INTERMISSION | 25 MINUTES

PROGRAM SEPTEMBER 2, 2018

18:00H | 6:00PM

PROGRAM MAY SUFFER CHANGES.

FIRST PART

ESTIMATED RUNTIME | 48 MINUTES

 

PDD

01

DEFILLÉ

RUNTIME | 7'

CHOREOGRAPHY: ELÍAS GARCIA
MUSIC: ANATOLI LIADOV
PERFORMED BY: IBStage CORPS DE BALLET

PDD

02

LE CORSAIRE

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: ADOLPHE ADAM
PERFORMED BY: MIRIAM OULD BRAHAMS & ISTVAN SIMON

PDD

03

ARCADIA

RUNTIME | 08'

CHOREOGRAPHY: DOUGLAS LEE
MUSIC: JURRIAAN ADRIESSEN
PERFORMED BY: ELISA BADENES & MARTI PAIXÀ

PDD

04

ESMERALDA

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: JULES PERROT
MUSIC: CESARE PUGNI
PERFORMED BY: TATYANA MELNIK & IGOR TSVIRKO

PDD

05

CELO SUITE

RUNTIME | 04'

CHOREOGRAPHY: NACHO DUATO
MUSIC: J. S. BACH
PERFORMED BY: POLINA SEMIONOVA & DMITRY SEMIONOV

PDD

06

BLACK SWAN

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: PIOTR ILICH TCHAIKOVSKY
PERFORMED BY: ANASTASIA LIMENKO & *AARON ROBISON
*SUBJECT TO CAST MODIFICATIONS

SECOND PART

ESTIMATED RUNTIME | 59 MINUTES

 

PDD

07

FAST AVANCE

RUNTIME | 15'

CHOREOGRAPHY: LEO SORRIBES
MUSIC: MASON BATES & SAN FRANCISCO S. ORCHESTRA
PERFORMED BY: BALLET OF CATALUNYA

PDD

08

LA BAYADERE

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: M. PETIPA (ADAPTADA)
MUSIC: LUDWIG MINKUS
PERFORMED BY: IBSTAGE CORPS DE BALLET

VAR

09

GISELLE

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: JULES PERROT & JEAN CORALLI
MUSIC: ADOLPHE ADAM
PERFORMED BY: MIRIAM OULD BRAHMS & ISTVAN SIMON

ENS

10

PAQUITA

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA (ADAPTADA)
MUSIC: EDOUARD DELDEVEZ & LUDWIG MINKUS
PERFORMED BY: IBStage CORPS DE BALLET

VAR

11

DYING SWAN

RUNTIME | 04'

CHOREOGRAPHY: MICHAEL FOKINE
MUSIC: CAMILLE SAINT-SAËNS
PERFORMED BY: POLINA SEMIONOVA

PDD

12

DON QUIXOTE

RUNTIME | 10'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: LUDWIG MINKUS
PERFORMED BY: REBECCA STORANI & *AARON ROBISON
*SUBJECT TO CAST MODIFICATIONS

INTERMISSION | 25 MINUTES

PERFORMED BY

IBSTAGE SOLOISTS & CORPS DU BALLET

LOST ON SLOW

PAS DE DEUX | 10'

CHOREOGRAPHY: JORMA ELO
MUSIC: ANTONIO VIVALDI

PERFORMED BY

ALBA NADAL
DANCER |THE ROYAL DANISH BALLET
ALEXANDER BOZINOFF
SOLOIST |THE ROYAL DANISH BALLET

FLAMES OF PARIS

PAS DE DEUX | 10'

CHOREOGRAPHY: VASILY VAINONEN
MUSIC: BORIS ASAFYEV

PERFORMED BY

LAUREN CUTHBERTSON
PRINCIPAL DANCER | THE ROYAL BALLET
BROOKLYN MACK
PRINCIPAL DANCER | THE WASHINGTON BALLET

LA FILLE DU PHARAONE

PAS DE DEUX | 10'

CHOREOGRAPHY: PIERRE LACOTTE
MUSIC: CESARE PUGNI

PERFORMED BY

EVGENIA OBRATZOVA
PRINCIPAL DANCER | BOLSHOI BALLET
SEMYON CHUDIN
PRINCIPAL DANCER | BOLSHOI BALLET

DIANA & ACTEON

PAS DE DEUX | 10'

CHOREOGRAPHY: AGRIPPINA VAGANOVA
MUSIC: CESARE PUGNI

PERFORMED BY

ANASTASIA LIMENKO
PRINCIPAL DANCER | STANISLAVSKY THEATRE - MOSCOW
KIMIN KIM
PRINCIPAL DANCER | MARIINSKY

FLAMES OF PARIS

PAS DE DEUX | 10'

CHOREOGRAPHY: VASILY VAINONEN
MUSIC: BORIS ASAFYEV

PERFORMED BY

LAUREN CUTHBERTSON
PRINCIPAL DANCER | THE ROYAL BALLET 
BROOKLYN MACK
FIRST SOLOIST | THE WASHINGTON BALLET

SLEEPING BEAUTY (SUITE)

PAS DE DEUX | 35'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: PIOTR TCHAIKOVSKY

PERFORMED BY

IBSTAGE SOLOISTS, IBSTAGE CORPS DE BALLET
KYONO CHANTAL MORINO
DANCER | GELSEY KIRKLAND BALLET
Junior OWPD Prix 2016
JAN SPUNDA
DANCER |BAYERISCHE STAATSOPER
Junior OWPD Prix 2016

STARS AND STRIPES

PAS DE DEUX | 9'

CHOREOGRAPHY: GEORGE BALANCHINE
MUSIC: HERSHY KAY

PERFORMED BY

TILER PECK
PRINCIPAL DANCER | NEW YORK CITY BALLET
GONZALO GARCÍA
PRINCIPAL DANCER | NEW YORK CITY BALLET

RAYMONDA

PAS DE DEUX | 15'

CHOREOGRAPHY: MARIUS PETIPA
MUSIC: ALEXANDER GLAZUNOV

PERFORMED BY

KSENIA OVSYANICK
PRINCIPAL DANCER | BERLIN STAATSOPER
DENIS VIEIRA
PRINCIPAL DANCER |BERLIN STAATSOPER

iBStage Collaborators

TOP